Automatyzacja Testów od kuchni - Code Sprinters

Automatyzacja Testów od kuchni

Nie tak dawno temu odbyło się jedno z naszych popularnych szkoleń „Automatyzacja testów”. Chcemy podzielić się z Wami wrażeniami z tego szkolenia, dlatego też zapytaliśmy wybranych uczestników, czy było ono dla nich wartościowym wydarzeniem. Przeczytajcie krótki wywiad z Kamilą, Mateuszem i Dawidem.

Aleksandra: Jak podobało się szkolenie? Czy macie dla nas jakieś uwagi? Co moglibyśmy poprawić?

Mateusz: Myślę, że nie mam żadnych zastrzeżeń. Atmosfera była bardzo pozytywna. Jeżeli chodzi o logistyczne kwestie i sprzętowe zapotrzebowanie wszystko było na piątkę. Na każde pytania prowadzący odpowiedzieli bez problemu. Bardzo pozytywne szkolenie!

Aleksandra: Czy jakieś postępy dostrzegacie już teraz – zaraz po szkoleniu?

Kamila: Nie mogę stwierdzić, że stałam się ekspertem w tej dziedzinie. Jednak przyszłam na szkolenie z zerową znajomością Javy, a teraz już jestem w stanie samodzielnie działać i tworzyć testy automatyczne. Wiem jak i gdzie szukać potrzebnych mi informacji i wiedzy. To duży postęp.

Aleksandra: Jak oceniacie wsparcie trenerów na szkoleniu?

Dawid: Bardzo pozytywnie! Widoczne jest to, że trenerzy są bardzo dobrze przygotowani i mają realne doświadczenie w sprawach, o których mówią. Mogli nas wpierać ponieważ znają się na tym co robią i widać, że nie jednej firmie już pomogli. Bardzo fajne jest to, że nie mówią tylko o rzeczach czysto teoretycznych, wyczytanych z książek. Dzięki temu wparcie trenerów na szkoleniu było naprawdę na wysokim poziomie.

Aleksandra: Myślicie, że wiedza którą pozyskaliście przyda się w waszej pracy? Jeśli tak, to do czego i jak ją wykorzystacie?

Mateusz: Okej, może na początek wyjaśnię: Jeżeli chodzi o Automatyzację Testów nasz zespół tak naprawdę dopiero zaczyna przygodę z Javą. Jednak wiedza którą nabyliśmy pozwoli nam przede wszystkim w profesjonalny sposób usiąść do tematu. Zobaczyliśmy jak to robić zwracając uwagę na standardy zapewniania wysokiej jakości kodu pozwalające na jego łatwe utrzymanie w przyszłości oraz rozwiązywanie trudniejszych problemów. Także środowisko testowe, które dostaliśmy pozwala nam przenosić projekty i w pełni je zachowywać. Potrafimy też pracować wspólnie, oraz dzielić się tymi projektami w ogólnym wewnętrznym lub zewnętrznym ekosystemie pracy.

Na dzień dzisiejszy, po szkoleniu, naprawdę mamy wszelkie możliwe informacje potrzebne, aby dobrze wystartować i robić to w profesjonalny sposób.

Aleksandra: Komu polecili byście to szkolenie?

Kamila: Ze swojej perspektywy na pewno wszystkim osobom, które zaczynają swoją przygodę z Javą w kontekście testów automatycznych.

Aleksandra: Czy dowiedzieliście się czegoś zupełnie nowego, co z pewnością może okazać się dla Was przydatne? Jeśli tak, to co to było?

Dawid: Tak, poznałem Page Object Pattern. Po raz pierwszy usłyszałem o tym na tym szkoleniu i to zdecydowanie zmienia mój pogląd na całe testy automatyczne i na to jak powinny być napisane. Page Object Pattern najbardziej utkwiło mi w pamięci i na pewno wykorzystam to w mojej pracy.

Aleksandra: Czego oczekiwałeś zapisując się na szkolenie z Automatyzacji Testów i co otrzymałeś?

Mateusz: Nigdy nie pracowałem w tym środowisku testowym, więc spodziewałem się jakichkolwiek informacji, które mógłbym wykorzystać w trakcie automatyzacji oraz pisania testów w innych językach i metodologiach. Cokolwiek.

Natomiast dostaliśmy wszystko co jest nam potrzebne od A do Z żeby zacząć! Dosłownie w godzinę skonfigurować środowisko testowe, zacząć pisać testy i robić to poprawnie. Myślę, że dostaliśmy więcej niż oczekiwaliśmy, że dostaniemy i to jest świetne!

Aleksandra: Skąd się dowiedziałaś o naszym szkoleniu i co skłoniło Cię do wzięcia udziału w nim?

Kamila: Nasz zespół szukał fajnych, ciekawych szkoleń z Automatyzacji Testów.  W końcu nasz przełożony polecił właśnie to szkolenie.

Co mnie skłoniło? Zarówno mną, jak i resztą zespołu kierowała odgórna potrzeba, która pojawiła się w firmie, czyli Automatyzacja Testów w Javie. Zdecydowaliśmy, że właśnie te warsztaty z Automatyzacji Testów będą najlepsze dla nas.

Aleksandra: Czy uważasz że szkolenie Automatyzacja Testów byłoby przydatne dla testerów? Jeśli tak, to dlaczego?

Dawid: Zdecydowanie przydatne. Dzięki testom automatycznym możemy odciążyć się od ciągłego powtarzania tych samych czynności, a to bardzo pomaga w codziennej pracy. Zdecydowanie polecam wszystkim firmom Automatyzacje Testów – dzięki niej będziecie lepiej i poprawniej pracować.

Aleksandra: Wiem już, że szkolenie spełniło wasze oczekiwania. Co myślicie o ewentualnej certyfikacji w przypadku tego typu szkolenia?

Kamila: Osobiście nie przywiązuję wagi do certyfikowanych szkoleń. Liczy się wiedza. W dziedzinie testowania chodzi o umiejętności. Certyfikat nikomu w niczym nie pomoże. Także myślę, że certyfikat nie jest potrzebny temu szkoleniu.

Aleksandra: Dziękuje wam za poświęcony czas, przyjemną rozmowę i wyczerpujące odpowiedzi.

Jeśli ten wywiad skusił was do udziału w szkoleniu z Automatyzacji Testów, to zapraszamy na najbliższe warsztaty do Gdańska 30.06-2.07. Zachęcamy również do kontaktu jeśli potrzebujecie szkolenia z Automatyzacji przygotowanego specjalnie dla Was (możliwe jest bowiem przeprowadzenie tego szkolenia w różnych technologiach oraz dowolne rozszerzenie jego zakresu)

InfografikaAT_1 (2)

LinkedIn
O autorze: Jakub Bażela